בעולם מושלם, החשמל לעולם לא ייפול אצלכם בבית או במשרד וגם המתח יהיה כל הזמן יציב וללא קפיצות או נפילות פתאומיות – כל אלו יכולים לגרום לנזקים למחשבים ולמכשירי חשמל שונים. אבל, העולם אינו מושלם ושלושת גורמי הסיכון הללו בהחלט מתרחשים אפילו היום כאשר תשתיות החשמל הן בהחלט איכותיות ואמינות ברוב מוחלט של ישראל. עכשיו אחרי שקניתם מוצר חשמלי יקר וחשוב, בין אם מדובר על מחשב ובין אם מדובר על מקרר או טלוויזיית QLED חדשה וענקית, מן הראוי שתשקיעו סכום קטן (יחסית למוצר החשמל עצמו) כדי להגן עליו מפני נזק שעשוי להיות בלתי הפיך.

יש אלמנטים שונים המסייעים לנו לשמור ולהגן על מוצרי החשמל השונים בבית ובעבודה, היום נתמקד בהגנה מפני סיכון שמאוד נוכח בחיי היומיום ובכל האזורים בישראל – סיכוני חשמל. כאשר התשובה הברורה להגנה האיכותית שאתם זקוקים לה היא מערכת אל פסק (UPS).

מהם סיכוני החשמל למוצרי החשמל השונים

דווקא מערכת החשמל אשר מספקת למכשירי החשמל שלנו את "זרם החיים" שבלעדיו הם סתם גושי מתכת ופלסטיק חסרי תועלת היא זו שגם יכולה במקרי קיצון לפגוע בהם. חשוב להבין את הסיכונים האלו, כדי שתדעו מדוע כה קריטי להתגונן מפניהם מראש וגם מה הדרך האופטימאלית (והפשוטה!) לקבל את ההגנה הזו. המקרים העיקריים בהם הפגיעה יכולה להגיע מרשת החשמל הם:

  • נפילות מתח מוחלטות ופתאומיות – מה שידוע בתור הפסקת חשמל.
  • קפיצות מתח במערכת החשמל הביתית – למשל ממכת ברק ישירה, מבעיה במערכת הולכת החשמל הראשית המגיעה לבית ושאר תקלות ובעיות חוסר יציבות ברשת החשמל הראשית.
  • נפילות מתח – בדומה לקפיצות מתח, רק בכיוון ההפוך כאשר יש פגיעה פתאומית במתח החשמלי המגיע אל הבניין או אל אזור מסוים בו.

הסיכונים מהמקרים השונים האלו נעים החל באובדן מידע חשוב שלא הספקתם לשמור על המחשב שלכם לפני שהוא פתאום נכבה בעקבות הפסקת חשמל ועד מקרי קיצון של הרס מוחלט של מוצר החשמל – למשל שריפת מערכת החשמל בטלוויזיה או במקרר אחרי פגיעת ברק. כאשר יש טווח רחב נוסף של תקלות ובעיות העשויות להתרחש לאור תקלה/פגיעה ברשת החשמל – הרס כרטיסים דיגיטליים במוצרי החשמל (מקררים, מכונת כביסה ומזגנים בעיקר), שריפת נתיכים (פיוזים), נזק לספקי כוח במחשבים, תקלות ברכיבים מסוימים במוצר, פגיעה בתפקוד התקין והיעיל של המוצר וכן הלאה.

הגנה מקיפה, פשוטה ומתמשכת בעזרת אל פסק

התשובה הברורה והאופטימאלית לכל הבעיות והסיכונים שסקרנו לעיל היא פשוט להתקין מערכות אל פסק מתאימות לפני מוצרי החשמל החשובים והרגישים. נציין מראש כי מכשיר אל פסק אינו מכשיר מגן ברקים / מגן מקפיצות מתח פשוט אשר לעיתים מוכרים יחד עם מוצרי החשמל עצמם. אל פסק הוא מכשיר מורכב, מתקדם ואשר מספק הגנה מקיפה בהרבה לעומת האלמנטים הקטנים שמחברים לשקע עצמו.

כפי שניתן להבין משם המוצר, התפקיד העיקרי של מערכת אל פסק הוא לספק למכשיר החשמל אספקת חשמל יציבה ויעילה כל הזמן, גם כאשר יש הפסקת חשמל בכל הבית. כאשר בנוסף אל פסק איכותי ואמין מספק הגנה מפני קפיצות ונפילות מתח, הגנה מפגיעת ברקים ושאר תקלות ברשת החשמל. אל פסק כולל סוללה המאפשרת המשך הזרמת חשמל למכשיר לפרק זמן מוגדר גם כאשר החשמל נופל ובנוסף אמצעי בקרה נוספים המיועדים להגן על מוצרי החשמל המחוברים לחשמל אחרי אל הפסק.

מכשירי אל פסק נקראים גם UPS, אלו פשוט ראשי התיבות של המוצר באנגלית. אלו מכשירים פשוטים וגם לא מאוד גדולים אשר מספקים לכם הגנה מעולה, מקיפה והכרחית.

אל פסק איכותי יאפשר לכם למשל להמשיך לעבוד על המחשב לעוד כמה דקות כאשר יש הפסקת חשמל, לשמור מה שצריך ולבצע כיבוי מסודר ובטיחותי למחשב. לגבי מוצרי חשמל אחרים, אל הפסק יגן עליהם מפני קפיצות או  נפילות מתח פתאומיות וזה ישמור עליהם בתפקוד אפקטיבי למשך זמן רב יותר.