אי אפשר לדמיין את החיים בלי מערכות חימום מים. מקלחת חמה בבוקר היא כבר מזמן מצרך בר השגה, אבל מטעמי בטיחות חשוב להגן על מערכות חימום מים מנזקי חשמל העשויים להתרחש במקרה של מכות ברקים או הפסקות חשמל.

המטרה היא למנוע מלכתחילה היווצרות של קורוזיה, לאפשר איזון לחץ ושמירה על רמת הבידוד הנדרשת. יש צורך למנוע מראש נזקים פוטנציאליים ולתחזק את מערכות המים וכמובן לאבחן תקלה במקרה שהפעילות נפגעה.

מהם האמצעים הקיימים בפועל למניעת נזקי חשמל במערכות חימום?

השסתום שעושה הבדל גדול

חשוב מאוד לוודא שלמשאבת החום האחראית על חימום מערכת המים יש שסתום להקלה על הלחץ וויסות הטמפרטורה, כדי שאלה לא חלילה יחרגו מהגבול המותר.
השסתום הוא למעשה אמצעי איזון המבטיח אספקה תקינה של מים והסדרת הלחץ כאשר קיימים סוגים שונים של שסתומים משסתום ידני ועד שסתום אוטומטי מחומרים עמידים ואיכותיים וחשוב כמובן לתת לאיש מקצוע לטפל בנושא זה כדי למנוע בעיות חימום וגם על מנת לבחור את השסתום הנכון ביותר לפי הסוג של מערכת החימום. כמובן אם נוצרת בעיה כלשהי כמו טפטוף של מים או הצטברות משקעים, יש לבדוק מהו התיקון הנדרש או לבצעה החלפה של השסתום.
בנוסף, מומלץ שלכל מערכת חימום מים חשמלית יהיה תרמוסטט שלמעשה מאפשר לשלוט בטמפרטורה ולהפסיק את פעולת החימום כאשר החום מגיע לטמפרטורה הרצויה.

על מגני ברקים ונחשולי מתח שמעתם?

כוחות הטבע מהווים סכנה ובמיוחד בחורף אנו עדים להשפעות הסביבה על מערכות חימום מים. כך למשל, מכת ברק עשויה לגרום לפגיעה הרסנית במערכת החשמל וגם נחשול מתח יכול ליצור קצר ולפגוע במערכת החימום ואפילו להשבית אותה.

כאן נכנסת לתמונה מערכת אל פסק המתאימה להגנה של כל המכשירים הניזונים מחשמל כולל מערכות חימום מים. מערכת זו יכולה להגן מפני הפרעות באספקת המתח החשמלי כמו במצב של הפסקות חשמל, מכת ברקים או קפיצות מתח פתאומיות שיכולות להזיק מאוד לרכיבים האלקטרוניים.

חשוב לבחור מגן ברקים או מערכת אל פסק בעלי תו תקן ישראלי כשיש חשיבות להתאמה ישירה בין סוג המגן למכשירי האלקטרוניקה כך שחשוב להתאים אותו למערכות חימום מים. כמו כן, יש לבחון את הביצועים של האל פסק על פי ההספק המבוקש (הנמדד בוולטר אמפר).

המיקום בעל השפעה ולכן, יש למקם נכון את המערכת וכן לבחור לפי סוג המצבר, להתייחס לערך של הגנה מפני נחשולי מתח (כי ככל שהערך גבוה יותר כך פוחת הסיכוי בפגיעה במערכת החימום) ולשים דגש על תחום מתח כניסה רחב וכמובן לבדוק אם יש אחריות על המוצר ולכמה זמן היא תקפה. ההעדפה היא להתייעץ עם המומחים בבחירת מערכת מסוג זו לפי מערכת החימום הביתית כדי לבחור מערכת אל פסק בעלת ביצועים גבוהים לפי סוג החימום שיש בסביבת המגורים.
הטכנולוגיה המתקדמת של העידן המודרני מאפשרת במקרים שונים לסנכרן מפסקים חכמים עם מערכות שליטה מרחוק של בית חכם וכך לשלוט על הדוד החשמלי או כל מערכת חימום מים אחרת כמו מערכת חימום תת רצפתי מכל מקום ובכל זמן באמצעות אפליקציה ייעודית במכשיר הסמארטפון.

מומלץ מלכתחילה לבחור מערכת חימום מים עמידה ואיכותית העומדת בתקנים המחמירים ביותר כמו מערכת חימום תת רצפתי המבוססת על גוף חימום שמחמם את המים ולהקפיד על התקנה מקצועית ככל שניתן על מנת למזער את הסיכוי לפגיעה ובמידת הצורך לפנות לחשמלאי מוסמך שיוכל לטפל בבעיה.